Indian Phytopathological Society. New Delhi
ips2020

Programme

January 16-20, 2020
IARI Pusa Campus, New Delhi, India

Day 01 (Thursday, January 16, 2020)
10.00-14.00 Registration  
15.00-17.30 Welcome and Inauguration

  • Felicitation of Awardees
  • Release of publications
Hall 1: B.P. Pal Auditorium
17.30-18.00 Group photography & High Tea  
18.00-18.30 Presidential Address : Advances in Mushroom Production: Key to Food, Nutritional and Employment Security

  • Dr. M.P. Thakur, President-IPS, IGKV, Raipur, Chhattisgarh
  • Chairman: Dr. B.L. Jalali; Co-Chairman: Dr. N.K.B. Adikaram
Hall 1: B.P. Pal Auditorium
18.30-19.00 Plenary Lecture 1 : Role of Plant Protection and Innovation in Achieving Sustainable Development Goals in Asia-Pacific

  • Dr. Ravi Khetarpal, Executive Secretary, APAARI, Bangkok, Thailand
  • Chairman: Dr. R.K. Jain; Co-Chairman: Dr. Neena Mitter
Hall 1: B.P. Pal Auditorium
19.00-19.30 S.P. Raychaudhuri Memorial Lecture:

  • Dr. S.N. Puri, Former Vice chancellor, CAU, Imphal
  • Chairman: Dr. R.B. Somani; Co-Chairman: Dr. Rashmi Aggarwal
Hall 1: B.P. Pal Auditorium
20.00-21.30 Dinner  
Day 02 (Friday, January 17, 2020)
09.00-09.30 Plenary Lecture 2: Chitooligosaccharides as pathogen-associated molecular patters to induce immunity in plants

  • Prof Appa Rao Podile, Vice Chancellor, University of Hyderabad, Hyderabad, India
  • Chairman: Dr. K.V. Prabhu; Co-Chairman: Dr. Matthew Rouse
Hall 1: B.P. Pal Auditorium
09.30-10.00 Plenary Lecture 3 : Science and Technology for a Sustainable Future: adventures in plant disease resistance genetics

  • Prof. Rober F. Park, Judith & David Coffey Chair in Sustainable Agriculture, Plant Breeding Institute, The University of Sydney, Australia
  • Chairman: Dr. K.V. Prabhu; Co-Chairman: Dr. Matthew Rouse
Hall 1: B.P. Pal Auditorium
10.00-10-30 Mundkur Memorial Award Lecture: Exploring Potentials of PGPMs in Crop Disease Management

  • Dr. M.K. Naik, UHS, Shivamoga, Karnataka
  • Chairman: Dr. R.K. Mittal Co-Chairman: Dr. S.C. Bhardwaj
Hall 1: B.P. Pal Auditorium
10.30-11.00 J F Dastur Memorial Award Lecture : The continuous challenges of citrus greening disease and its impact on global citrus industry

  • Dr. Dilip K. Ghosh, ICAR- Central Citrus Research Institute, Nagpur
  • Chairman: Dr. R.K. Mittal; Co-Chairman: Dr. S.C. Bhardwaj
Hall 1: B.P. Pal Auditorium
11.00-11.30 Tea  
11.30-13.30 Session 1 : Taxonomy of plant pathogens

  • Chairman: Dr. U.N. Saikia; Co-Chairman: Dr. N. Mathivanan
  • Rapporteurs: Dr. Rakesh Mehra, Dr. P. Kishore Varma
  • Convener: Dr. P. Chowdappa; Co-Conveners: Dr. S.K. Singh, Dr. R.N. Kharwar
Hall 1: B.P. Pal Auditorium
11.30-13.30 Session 2 : Plant disease diagnostics

  • Chairman: Dr. S.M. Paul Khurana; Co-Chairman: Dr. Indu Sawant
  • Rapporteurs: Dr. T. Makeshkumar, Dr. R. Thangavelu
  • Convener: Dr. B.N. Chakrabarty; Co-Conveners: Dr. V.K. Baranwal, Dr. S. Umesha
Hall 2: Plant Pathology Auditorium
11.30-14.00 Session 3 : Population genetics and pathogen diversity

  • Chairman: Dr. P. Chowdappa
  • Co-Chairman: Dr. V. Devappa; Rapporteurs: Dr. M.B. Patil, Dr. Pankaj Baiswar
  • Convener: Dr. Rashmi Aggarwal; Co-Conveners: Dr. D.K. Ghosh, Dr. K.K. Pandey
Hall 3: NIPB Auditorium
11.30-13.30 Session 4 : Host pathogen interaction and plant immunity

  • Chairman: Dr. B.N. Chakraborty; Co-Chairman: Dr. A.P. Suryawanshi;
  • Rapporteurs: Dr. R. Ramesh, Dr. B.K. Sarma
  • Convener: Dr. Jagdish Kumar; Co-Convener: Dr. M.S. Patil; Dr. A.S. Krishnamoorthy
Hall 4: NCIPM Auditorium
11.30-13.00 Session 5: Disease management in organic and protected cultivation

  • Chairman: Prof. R.N. Pandey; Co-Chairman: Dr. Amitabh Basu
  • Rapporteurs: Dr. Pranab Dutta, Dr. Chanda Kushwaha
  • Convener: Dr. S.K. Sharma; Co-Conveners: Dr. K. D. Thakur, Dr. R.P. Singh
Hall 5: Genetic Committee Room
11.30-13.00 Poster Presentation Session (Session 1-5)  
13.30-14.30 Lunch  
14.30-16.30 Session 6 : Climate change influencing plant diseases

  • Chairman: Dr. C. Chattopadhyay; Co-Chairman: Dr. Naresh Mehta
  • Rapporteurs: Dr. T.S.S.K. Patro, Dr. Tasvina R. Borah
  • Convener: Dr. Indu Sawant; Co-Conveners: Dr. Om Gupta, Dr. S. Desai
Hall 1: B.P. Pal Auditorium
14.30-16.30 Session 7 : Epidemiology and forecasting of plant diseases

  • Chairman: Dr. V.S. Thakur; Co-Chairman: Dr. S.K. Gupta
  • Rapporteurs: Dr. P.K. Bhattacharya, Dr. R.K. Mishra
  • Convener: Dr. S.S. Sharma; Co-Conveners: Dr. M. Srinivas Prasad, Dr. R. Vishwanathan,
Hall 2: Plant Pathology Auditorium
14.30-16.30 Session 8: Post-harvest diseases and mycotoxins

  • Chairman: Dr. Ashok Bhattacharyya; Co-Chairman: Dr. S. Desai
  • Rapporteurs: Dr. Ayon Roy, Dr. Yogendra Singh
  • Convener: Dr. A. P. Suryawanshi; Co-Conveners: Dr. B.K. Pandey, Dr. V. Devappa
Hall 3: NIPB Auditorium
14.30-16.30 Session 9: International trade and biosecurity

  • Chairman: Dr. T.S. Thind; Co-Chairman: Dr. Rajan
  • Rapporteurs: Dr. Ritu Mawar, Dr. S. Chandra Nayak
  • Convener: Dr. S. C. Dubey; Co-Conveners: Dr. Celia Chalam, Dr. Kavita Gupta
Hall 4: NCIPM Auditorium
14.30-16.30 Session 10 : Human resource development in plant pathology

  • Chairman: Dr. R.C. Aggarwal (DDG-Edn); Co-Chairman: Dr. M.K. Naik
  • Rapporteurs: Dr. Jasvir Kaur, Dr. Kamal Khilari
  • Convener: Dr. R. K. Mittal; Co-Conveners: Dr. A. K. Misra, Dr. H.B. Singh
Hall 5: Genetic Committee Room
14.30-16.30 Poster Presentation Session (Session 6-10)  
16.30-17.00 Tea  
17.00-18.00 Poster Presentation Session contd…….  
17.00-18.00 APS Travel Grant Award Contest

  • Chairman: Dr. S.R. Niranjana Co-Chairman: Dr. Pratibha Sharma
Hall 1: B.P. Pal Auditorium
19.00-20.30 Cultural Programme  
20.30-21.00 Dinner  
Day 03 (Saturday, January 18, 2020)
09.00-09.30 Plenary Lecture 4 : Assessing the global burden of pathogens and pests on major food crops

  • Dr. Serge Savary, AGIR, INRA, Université de Toulouse, INPT, INP-EI Purpan, Castanet-Tolosan, France
  • Chairman: Dr. P.K. Chakrabarty; Co-Chairman: Dr. Mohd. F.R. Khan
  • Hall 1: B.P. Pal Auditorium
    09.30-10.00 Plenary Lecture 5 : Scenarios for Sustainable Management of Plant Parasitic Nematodes]

    • Dr. Becky Westerdahl, Cooperative Extension Specialist / Professor, Department of Entomology and Nematology, University of California, Davis, USA
    • Chairman: Dr. P.K. Chakrabarty; Co-Chairman: Dr. Mohd. F.R. Khan
    Hall 1: B.P. Pal Auditorium
    10.00-10.30 Sharda Lele Memorial Award: Epidemiology and Management of Phytophthora Diseases of Tomato and Bell pepper in North Western Himalayas

    • Dr. S.K. Gupta, YSPHUF, Solan, H.P., India
    • Chairman: Dr. A.K. Misra; Co-Chairman: Dr. H.S. Prakash
    Hall 1: B.P. Pal Auditorium
    10.30-11.00 AK Sarbhoy Memorial Award: Fungal epiphytes to endophytes: A cryptic and potential resource for biodiversity, bioremediation and bioactive compounds

    • Dr. R.N. Kharwar, BHU, Varanasi, U.P., India
    • Chairman: Dr. A.K. Misra; Co-Chairman: Dr. H.S. Prakash
    Hall 1: B.P. Pal Auditorium
    11.00-11.30 Tea  
    11.30-13.30 Session 7: Plant health management vis-à-vis human health

    • Chairman: Dr. Ramesh Chand; Co-Chairman: Dr. R.R. Pandey
    • Rapporteurs: Dr. S.S. Vaish, Dr. Anjanayya Reddy
    • Convener: Dr. Shrikant Das; Co-Conveners: Dr. M. Srinivas Prasad, Dr. R. Vishwanathan
    Hall 1: B.P. Pal Auditorium
    11.30-13.30 Session 8: Breeding strategies for plant disease resistance

    • Chairman: Dr. D.K. Yadav; Co-Chairman: Dr. R.D. Prasad
    • Rapporteurs: Dr. Subrata Dutta, Dr. Gireesh Chand
    • Convener:Dr. Ramesh Chand; Co-Conveners: Dr. S. Jahgirdar, Dr. M. S. Saharan
    Hall 2: Plant Pathology Auditorium
    11.30-13.30 Session 9 : Genomics and bioinformatics

    • Chairman: Dr. N.K. Singh; Co-Chairman: Dr. V.K. Baranwal
    • Rapporteurs: Dr. C.G. Sangeetha, Dr. Meenu Gupta
    • Convener: Dr. S.J. Eapen; Co-Conveners: Dr. A. Kumar, Dr. K. K. Mondal
    Hall 3: NIPB Auditorium
    11.30-13.30 Session 12 : Progress in chemical control of plant diseases

    • Chairman: Dr. Gerd Stammler; Co-Chairman: Dr. R.M. Gade
    • Rapporteurs: Dr. K.S. Hooda, Dr. Sanjeev Kumar
    • Convener: Dr. T.S. Thind; Co-Conveners: Dr. K.P. Singh, Dr. Robin Gogoi
    Hall 4: NCIPM Auditorium
    11.30-13.30 Session 13: Workshop on Wilt disease of solanaceous crops

    • Chairman: Dr. D.S. Singh; Co-Chairman: Dr. Anwar Ali
    • Rapporteurs: Dr. Ram Dutta, Dr. Shahid Ahamad
    • Convener: Dr. Dinesh Singh; Co-Conveners: Dr. L.C. Borah, Dr. R. Ramesh
    Hall 5: Genetic Committee Room
    11.30-13.00 Poster Presentation Session (Session 11-15)  
    13.30-14.30 Lunch  
    14.30-15.00 Plenary Lecture 6 : Trichoderma the most powerful Arsenal for Plant Disease Management

    • Prof. A.N. Mukhopadhyay, Former Vice Chancellor, AAU, Jorhat (Assam)
    • Chairman: Dr. C. Manoharachary; Co-Chairman: Dr. R. Viswanathan
    Hall 1: B.P. Pal Auditorium
    15.00-15.30 Plenary Lecture 7 : Win-Win Global Relationship for Sustainable Crop Productivity, Education and Collaboration

    • Prof. M.S. Reddy, Department of Entomology & Plant Pathology, Auburn University, AL, USA
    • Chairman: Dr. C. Manoharachary; Co-Chairman: Dr. Rashmi Aggarwal
    Hall 1: B.P. Pal Auditorium
    15.30-18.30 MJN Academic Award Contest

    • Chairman: Dr. J. Kumar; Co-Chairman: Dr. S.C. Chatterjee
    Hall 1: B.P. Pal Auditorium
    14.30-16.30 Session 10 contd…….: Breeding strategies for plant disease resistance

    • Chairman: Dr. D.K. Yadav; Co-Chairman: Dr. R.D. Prasad
    • Rapporteurs: Dr. Subrata Dutta, Dr. Gireesh Chand
    • Convener: Dr. Ramesh Chand; Co-Conveners: Dr. S. Jahgirdar, Dr. M. S. Saharan
    Hall 2: Plant Pathology Auditorium
    14.30-16.30 Session 15 : Transgenics and related approaches for disease management

    • Chairman: Dr. R.S. Chauhan; Co-Chairman: Dr. Bikash Mandal
    • Rapporteurs: Dr. A. Ramesh Sundar, Dr. S.S. Sharma
    • Convener: Dr. M. Krishna Reddy; Co-Conveners: Dr. R. Selvarajan, Dr. T. Makeshkumar
    Hall 3: NIPB Auditorium
    14.30-16.30 Session 21: Workshop on Rust diseases of cereals

    • Chairman: Dr. D.V. Singh; Co-Chairman: Dr. P.P.S Pannu
    • Rapporteurs: Dr. K.K. Mishra, Dr. Pramod Prasad
    • Convener: Dr. S.C. Bhardwaj; Co-Conveners: Dr. A.N. Mishra, Dr. P.P.S. Pannu
    Hall 4: NCIPM Auditorium
    14.30-16.30 Session 18 : Extension plant pathology: challenges in implementation

    • Chairman: Dr. J.P. Sharma; Co-Chairman: Dr. Om Gupta
    • Rapporteurs: Dr. V.K. Singh, Dr. P.K. Shukla
    • Convener: Dr. M. P. Thakur; Co-Conveners: Dr. M. B. Patil, Dr. Ved Ratan
    Hall 5: Genetic Committee Room
    14.30-16.30 Poster Presentation Session (Session 16-19)  
    16.30-17.00 Tea  
    17.00-18.30 MJN Academic Award Contest contd……… Hall 1: B.P. Pal Auditorium
    20.00-21.00 Dinner  
    Day 04 (Sunday, January 19, 2020)
    09.00-09.30 Plenary Lecture 8: Prof. Anupam Varma

    • Chairman: Prof. S.S. Chahal
    • Co-Chairman: Dr. G.S. Saharan
    Hall 1: B.P. Pal Auditorium
    9.30-10.00 Plenary Lecture 9 : Transcriptional profiling to gain insights into plant-virus interactions, Dr. H.R. Pappu, Samuel H. Smith Distinguished Professor, Department of Plant Pathology, Washington State University, Pullman, , USA

    • Chairman: Prof. S.S. Chahal
    • Co-Chairman: Dr. G.S. Saharan
    Hall 1: B.P. Pal Auditorium
    10.00-10.30 S.N. Dasgupta Memorial Lecture : Dr. G.P. Rao, IARI, New Delhi

    • Chairman: Dr. S.J. Kolte
    • Co-Chairman: Dr. M. Srinivas Prasad
    Hall 1: B.P. Pal Auditorium
    10.30-11.00 D.P. Misra and R.N. Pandey IPS Best Women Scientist Award : Dr. Om Gupta, Dean, CoA, JNKVV, Jabalpur, M.P., India

    • Chairman: Dr. S.J. Kolte
    • Co-Chairman: Dr. M. Srinivas Prasad
    Hall 1: B.P. Pal Auditorium
    11.00-11.30 Tea  
    11.30-13.30 Session 20: Farmers-Scientists-Industries interface

    • Chairman: Dr. M.P. Thakur; Co-Chairman: Dr. V.P. Chahal
    • Rapporteurs: Dr. Rakesh K. Gangwar, Dr. Vindewari Prasad
    • Convener: Dr. R.N. Padaria; Co-Conveners: Asitava Sen, Dr. Ajit Kumar
    Hall 1: B.P. Pal Auditorium
    11.30-13.30 Session 11: Bio-prospecting in disease management

    • Chairman: Dr. H.B. Singh; Co-Chairman: Dr. Anil S. Kotasthane
    • Rapporteurs: Dr. S.K. Tripathi, Dr. H.K. Chourasia
    • Convener: Dr. Pratibha Sharma; Co-Conveners: Dr. R. N. Pandey, Dr. V. Shanmugam
    Hall 2: Plant Pathology Auditorium
    11.30-13.30 Session 19: Plant pathologists entrepreneurship and policy perspectives for food security

    • Chairman: Dr. Srikanta Das; Co-Chairman: Dr. S.K. Sharma
    • Rapporteurs: Dr. Nidhi Didwania, Dr. Susheel Kr. Singh
    • Convener: Dr. V.I. Benagi; Co-Conveners: Dr. Krishna Kumar, Dr. Pankaj Baiswar
    Hall 3: NIPB Auditorium
    13.30-14.30 Lunch  
    14.30-15.30 Annual General Body Meeting of the Society  
    15.30-16.00 Tea  
    16.00-18.00 Valedictory Session Hall 1: B.P. Pal Auditorium
    20.00-21.00 Dinner  
    Day 05 (Monday, January 20, 2020)
    9.00-17.00 Local Sightseeing  

    7th International Conference

    Phytopathology in Achieving UN
    Sustainable Development Goals

    January 16-20, 2020

    Venue :
    ICAR-IARI, New Delhi, India